Spotkanie z profesorem Markiem Piechowiakiem

1610815_10152766467408006_6067329594537361372_n22 X 2014r.

Chrobracy oraz ich goście mieli zaszczyt wysłuchać wykładu profesora Marka Piechowiaka, pierwszego Rzecznika Praw Dziecka, wykładowcy Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Poznaniu.

Tematem wykładu były obowiązki, jakie ciążą na jednostce w związku z jej funkcjonowaniem we wspólnocie.

Pan Profesor przybliżył zebranym poglądy klasyków filozofii na kwestię obowiązków obywatela wobec państwa oraz zakreślił ogólny obraz tego, jak jest ona uregulowana w polskim prawie i jaką rolę pełni w dzisiejszym dyskursie prawniczym. W szczególności wskazał on na przepisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Prof. Piechowiak dokonał porównania obowiązującej dziś konstytucji z 2 kwietnia 1997 roku z konstytucją kwietniową, w szczególności różnic w regulacji stosunków państwo – obywatel. Prelegent raczył również zwrócić uwagę na orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, które, jak można było się dowiedzieć, nie zawsze jawi się jako zgodne z duchem ustawy zasadniczej.

Zaintrygowani wykładem słuchacze po jego zakończeniu mieli możliwość zapytania o nurtujące ich kwestie – Pan Profesor z chęcią odpowiadał na wszystkie wątpliwości i refleksje. Całe spotkanie zakończyło się późną nocą, gdy głód wiedzy zebranych został zaspokojony.

Recent Posts
Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.