Sen Tajemniczy – spotkanie z dr hab. Szczepanem Coftą

Poznań, 24.06.2015 r.

 

„A sen? – ach, ten świat cichy, głuchy, tajemniczy,DSC_3723
Życie duszy, czyż nie jest warte badań ludzi!
Któż jego miejsce zmierzy, kto jego czas zliczy!
Trwoży się człowiek śpiący – śmieje się, gdy zbudzi.
Mędrcy mówią, że sen jest tylko przypomnienie –
Mędrcy przeklęci!
Czyż nie umiem rozróżnić marzeń od pamięci?
Chyba mnie wmówią, że moje więzienie
Jest tylko wspomnienie”

– Adam Mickiewicz, Dziady cz. 3, prolog

 

 

DSC_3720

Ostatnia, w roku akademickim 2014/2015, środowa kwatera naukowa K! Chrobria była kwaterą szczególną pod każdym względem.

W progi korporacji zawitał bowiem wyjątkowy gość – Pan dr hab. Szczepan Cofta – z nietuzinkowym wykładem, dotyczącym stosunkowo sennej materii, gdyż tematem przygotowanej i wygłoszonej przez Niego prelekcji był właśnie – Sen Tajemniczy.

Mimo, iż temat, o czym była mowa, dotyczył snu, to nie uśpił on zgromadzonych licznie Chrobraków oraz sympatyków korporacji, gdyż dotyczył on bardzo ciekawych i ważkich materii, o których trudno usłyszeć na co dzień.

Szanowny prelegent, wybitny poznański pulmonolog, przedstawił zgromadzonym różne aspekty związane ze snem, takie jak chociażby: architektura snu związana z podziałem snu na fazy nREM i REM, zapotrzebowanie na sen modyfikowane ze względu na wiek, czy też patologie snu, z którymi można spotkać się w praktyce lekarskiej. 
W związku z sesją egzaminacyjną, która trwa niemiłosiernie, temat patologi (zaburzeń) snu, wręcz pobudził zgromadzonych na kwaterze do zadawania pytań, w szczególności dotyczących tego jak uniknąć ich powstawania..

Na to oraz na wiele innych pytań nasz Szanowny prelegent odpowiedział w sposób wyczerpujący, acz ciekawy zarazem, wzbogacając nas tym samym o nową – przydatną – wiedzę.

 

Bez wątpienia była to niezwykle ciekawa kwatera, a świadczyć może o tym również fakt, iż mimo późnej pory, Chrobracy kontynuowali dyskusję na tematy wszelakie, nie tylko te  związane ze snem, aż do późnych godzin nocnych, korzystając tym samym z chwili wytchnienia i względnego spokoju, przed arcyciekawym i pełnym wyzwań nowym rokiem akademickim…

Recent Posts
Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.