„Historia dialogu między naukami a teologią”

W piątkowy wieczór, na zakończenie tygodnia pełnego nauki delegacja K! Chrobria dzięki miłemu zaproszeniu organizatora – Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy udała się na Ostrów Tumski. W Muzeum Archidiecezjalnym odbywał się bowiem wykład pt. „Historia dialogu między naukami a teologią”.

Prelekcję tę wygłosił znamienity uczony – ksiądz profesor Janusz Mączka, kierownik Katedry Filozofii Przyrody Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, uczeń i współpracownik samego ks. prof. Michała Hellera.

Na początku wystąpienia postawiona została wyraźna teza o braku nieprzezwyciężalnej sprzeczności między naukami a teologią.

Jeżeli zaś w dziejach myśli dochodziło do konfliktu, to działo się tak dlatego tylko, że jedna ze stron wchodziła w kompetencje drugiej, próbując zaaplikować swe sądy mimo braku narzędzi badawczym.

Ks. prof. Mączka dokonał panoramicznego przeglądu dialogu między naukami a teologią; od starożytności przez średniowiecze po neopozytywizm. Warto dodać, że wywód był podany w sposób niezwykle przystępny, a także okraszony arcyciekawymi dygresjami i pouczającymi anegdotami. Po wykładzie wywiązała się żywa dyskusja.

Recent Posts
Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.