Referat rycerski Miłosza Cisowskiego: BitCoin, czyli historia i cechy gotówki 2.

bitcoin-logo-3d

9 III 2016 r.

Temat referatu rycerskiego fuxa inżyniera Miłosza Cisowskiego „BitCoin, czyli historia i cechy gotówki 2.0” zaintrygował wielu. Wszystkie korporacyjne stany w napięciu oczekiwały środowego wieczoru. Gdy wreszcie nastał, Fux Prelegent zaczął odkrywać przed zebranymi nieznane lądy.

W roku 2008 osoba pod pseudonimem Satoshi Nakamoto przedstawiła dokument opisujący projekt wirtualnej kryptowaluty. Kilka miesięcy później rozpoczął się globalny eksperyment, który może mieć ogromny wpływ na sposób postrzegania pieniądza lub nawet jego całkowite zastąpienie przez waluty internetowe. Pomimo dynamicznego rozwoju i spektakularnych wycen Bitcoina, ciągle nie znamy tożsamości Satoshiego.

Referat podzielony był na kilka części, pierwsza z nich rozpoczęła się żywą demonstracją działania transakcji w sieci Bitcoin. Prelegent opowiadał o tym, czym właściwie są kryptowaluty i jakie są ich cechy. Została temu poświęcona cała część, ponieważ – jak się okazuje – Bitcoin nie jest tylko środkiem płatności, ale także dużym ekosystemem, który zapewnia szybkość i bezpieczeństwo anonimowych transakcji.

Następną częścią była historia kryptowalut, a w szczególności Bitcoina od 2008 roku aż do czasów dzisiejszych. Zgromadzeni dowiedzieli się, jak bardzo duża innowacyjność i krótki okres działania Bitcoina mocno wpływają na jego wahania ceny, która wzrosła w ciągu tych 8 lat z $0,007 za Bitcoina do aż ponad $1100, aby następnie utrzymać się na poziomie $400. Fux Prelegent uchylił rąbka tajemnicy, kreśląc obraz wydarzeń, które miały miejsce podczas tych zmian oraz ujawniając czynniki, które spowodowały pojawienie się bańki spekulacyjnej.

Ostatnia część została poświęcona zagadnieniom prawnym oraz ciekawostkom związanym z Bitcoinem. Regulacje nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie są dosyć niejasne i ciągle występuje obawa przed obrotem wirtualnymi kryptowalutami. Fux Prelegent pokazał następnie fenomeny wyrosłe wokół Bitcoina. Jednym z nich jest SatoshiDice, czyli Bitcoinowa ruletka generująca ogrom transakcji w sieci Bitcoin.
Najważniejsze wnioski z referatu są takie:

• Bitcoin to bardzo nowoczesna i bezpieczna technologia, która ma potencjał, by zastąpić obecne formy obrotu pieniędzmi.
• Jego burzliwa historia to przykład globalnego eksperymentu społecznego, który nadal trwa.

how-can-i-buy-bitcoins-630x382

Referat przybrał intrygującą (i – jeśli chodzi o urządzenia korporacyjne – nową) formę stand up show. Odwaga Fuxa w tym względzie zasługuje na uznanie, bowiem podołał on postawionemu sobie zadaniu. Wystąpienie zostało ciepło odebrane przez wszystkich zgromadzonych. Na jego kanwie wywiązała się burzliwa dyskusja o przyszłości obrotu pieniędzmi oraz funkcjonalności kryptowalut.

Recent Posts
Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.