Cyfrowa igraszka Darwina – referat com! Tomasza Sternala

W zeszłą środę w ramach kwatery naukowej com! Tomasz Sternal wygłosił referat pt. „Cyfrowa igraszka Darwina, czyli wprowadzenie do algorytmów ewolucyjnych”. Prelegent w ciekawy sposób zaprezentował zagadnienia, którymi zajmuje się aktualnie w ramach studiów matematycznych i informatycznych, nie tylko osobom obecnym na sali, ale również internautom, ponieważ cały wykład transmitowany był na żywo.

Pierwszą część wykładu com! Tomasz poświęcił historii omawianego zagadnienia, konfrontując ze sobą różne teorie ewolucji funkcjonujące w nauce na przestrzeni wieków, ale przede wszystkim skupił się na teorii Charlesa Darwina i jej licznych interpretacjach.

Druga część prezentacji dotyczyła algorytmów ewolucyjnych, które w informatyce stosowane są do zadań optymalizacyjnych. Com! Sternal na prostych przykładach przedstawił słuchaczom istotę algorytmów ewolucyjnych, a następnie omówił sposoby ich zastosowań – te stosowane już dzisiaj, jak i te, których można się spodziewać w przyszłości.

Po godzinnym wykładzie publiczność miała możliwość zadać prelegentowi pytania, a następnie kontynuować rozmowy w kuluarach. Dyskusje dotyczące tematów nie tylko naukowych trwały do późna

Recommended Posts

Leave a Comment

4 × 5 =

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.