Komersz XCV-lecia K! Tervetia

W sobotę, 29 kwietnia 2017 delegacja Chrobrii miała przyjemność uczestniczyć w komerszu rocznicowym łotewskiej Korporacji Akademickiej Tervetia w Rydze. Dnia poprzedniego Chrobracy dzielnie wyruszyli autem na długą podróż do dalekiej Łotwy. Po drodze mieliśmy wspaniałą okazję doznać uroków polskiego Podlasia, gdzie odwiedziliśmy wieś Tykocin słynącą ze swojej wielokulturowej historii i tradycji. Nie zapomnieliśmy jednak o miejscach związanych z historią filomatów i filaretów odwiedzając piękne Wilno będące żywym świadectwem bogatej historii polskich akademików.

Już przed rozpoczęciem części oficjalnej komerszu mogliśmy zapoznać się z wieloma przedstawicielami korporanckiej braci. Poczynając od młodych fuksów, u których chrobrackie dekle budziły niemałe zainteresowanie, kończąc na niemal dziewięćdziesięcioletnim Filistrze Tervetii, który opowiedział nam swoją historię ucieczki przed wojną, która zawierała wiele, interesujących nas wątków polskich. Po odśpiewaniu hymnu Łotwy i Korporacji Tervetia dokonaliśmy starań w kierunku zrozumienia przemówień w nieznanym nam, pięknym języku łotewskim. Mimo, że język ten jest zgoła odmienny od ojczystego to z samego tonu i podniosłości owych wypowiedzi, dało się wyczuć wielką dumę i radość z okazji już 95 lat istnienia Korporacji.

Po zakończeniu części oficjalnej z niezwykłą przyjemnością oddaliśmy się wspólnej zabawie i rozmowom. Wśród wielu odśpiewanych na tym komerszu pieśni udało się nam także wpleść dwie polskie melodie. Pierwszą odśpiewaną przez nas, a żwawo podchwyconą przez towarzystwo pieśnią było „Nie masz nad żołnierza dzielniejszego człeka”, drugą zaś odśpiewaną z wysokości „stołów Olimpu” był „Ostatni mazur” z poetyckim wprowadzeniem objaśniającym gremium charakter tejże pięknej pieśni.

Wspólne pieśni i rozmowy trwały do godzin porannych, a także były kontynuowane dnia następnego, kiedy to mogliśmy lepiej poznać przepiękną Rygę z pomocą naszych łotewskich przyjaciół. Wspólne, komerszowe więzi przyjaźni z pewnością na długo zagoszczą w naszych sercach, a z wyjazdu do Rygi Chrobracy przywieźli do Poznania bagaż niepodrabialnych wspomnień i doświadczeń.

Korporacja Akademicka Tervetia,

Vivat, Crescat, Floreat in aeternum!

Recent Posts

Leave a Comment

dwa × pięć =

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.