Symbolika tatuażu więziennego – referat rycerski fuksa Mateusza Glapy

31 maja 2017 r. fuks Mateusz Glapa wygłosił swój referat rycerski. Prelegent postanowił zagłębić się w świat zza krat i zapoznać swoje audytorium z jego jego zakodowanym w tatuażach, językiem.

Po krótkim wprowadzeniu w historię tatuażu fuks przeszedł do opisu tatuaży w różnych rejonach świata. Zaczynając od Polski, fuks zaprezentował zebranym zdjęcia wytatuowanych więźniów, i szczegółowo opisał każdy z tatuaży. Jak się okazało, polska tradycja tatuażu więziennego jest dość płytka, opisuje bowiem jedynie charakter, przyczynę osadzenia skazanych, ewentualnie miejsce ich osadzenia, ale prócz tego nie niesie ze sobą żadnych znaczących informacji.

Inaczej sprawa ma się w Rosji i Japonii, gdzie tatuaż pełni ważną rolę w światku przestępczym, bowiem na jego podstawie można nie tylko określić charakter napotkanego osobnika, ale również określić jego miejsce w hierarchii przestępczej, czy w ogóle przynależność do konkretnego gangu. Nie umknęła uwadze prelegenta także różnica w jakości tatuaży wykonywanych w więzieniach polskich, rosyjskich a japońskich.

Dyskusje nad przyjęciem referatu były burzliwe, lecz comilitioni zgodnie, jednomyślnie postanowili o jego przyjęciu.

Pozostaje mieć nadzieję, że opisywana tematyka pozostanie prelegentowi znana tylko z relacji osób trzecich.

Fuks Mateusz Glapa – vivat, vivat, vivat! 

Recommended Posts

Leave a Comment

17 − szesnaście =

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.