Komersz K! Konwent Kujawja

W V sobotę Wielkiego Postu delegacja naszej Korporacji wzięła udział w Komerszu Rocznicowym XCIX-lecia Korporacji Akademickiej Konwent Kujawja. Podniosła atmosfera uderzyła nas już od samego wjazdu na peron dworca Toruń Główny, gdzie wśród tłumów prześwitywały zielone dekle korporacyjnych braci ze szczecińskiej Ventusii. Również i toruńskie Stare Miasto udekorowane było w tym dniu galowo odstrojonymi korporantami maści wszelakiej.
Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą sprawowaną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele pw. św. Jakuba Apostoła. W tradycyjnym pochodzie ulicami Starego Torunia, bursze przemaszerowali pod pomnik najwybitniejszego Toruńczyka, skąd, po uwiecznieniu wydarzenia w formie fotografii, prowadzeni przez kujawicki sztandar, zgromadzeni udali się na nową kwaterę K! Kujawja. Tam, w murach jednej z toruńskich kamienic, rozśpiewani akademicy bawili się do późnych godzin nocnych, spożywając obficie napoje postne, w części także przygotowane przez jednego z kujawickich comilitionów.
Żal opuszczać tak prześwietne towarzystwo, żal opuszczać [dla piszczącego te słowa, a obecnego na komerszu] rodzinne miasto! Pożegnawszy się rzewnie z przyjaciółmi udali się Chrobracy do swojej wielkopolskiej małej ojczyzny, gdzie wspominają do dziś i wspominać jeszcze długo będą kujawicką gościnność.
Korporacja Akademicka Konwent Kujawja
Vivat, Crescat, Floreat in aeternum!

Recent Posts

Leave a Comment

piętnaście − dziesięć =

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.