Kwatera naukowa Fil! dr hab. Maurycego Zajęckiego – „Jak powiedzieć „Korporacja Akademicka Chrobria” po chińsku?” – 17 X 2018 r.

W minioną środę, tj. 17 X 2018, mieliśmy okazję spotkać się w pokaźnym gronie, aby wysłuchać prelekcji Szanownego dr hab. fil! Maurycego Zajęckiego pt. „Jak powiedzieć „Korporacja Akademicka Chrobria” po chińsku?”. Filister rozpoczął od krótkiego wstępu dotyczącego historii poznania przez Europejczyków języka Państwa Środka, po czym mogliśmy zmierzyć się z krótkimi zwrotami w języku chińskim oraz ich interpretacją związaną z zmienionymi tonami ich wypowiedzi.

Po tym krótkim wstępie poznaliśmy jak, w tym odległym od alfabetu łacińskiego języku, brzmią słowa takie jak „Polska”, „Bolesław Chrobry” czy też „Coca-Cola”. Niezwykłym zaskoczeniem okazało się to w jaki sposób nazwą własnym można nadać inne znaczenie, niejako opowiadając o danym słowie. Filister przedstawił nam problematykę przed jaką stanął próbując przetłumaczyć „Korporacja Akademicka Chrobria” na język polski w taki sposób, aby przeciętny chiński obywatel mógł zrozumieć co tak naprawdę chce się mu przekazać.

Jeszcze raz dziękujemy Filistrowi za tą wspaniałą lingwistyczną wycieczkę!

Recent Posts

Leave a Comment

jedenaście + 14 =

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.