Kwatera naukowa „Budowa przyszłości” – Fil! Łukasz Malewski – 10 IV 2019

W środę 10 kwietnia odbyła się kwatera naukowa K! Chrobria, której prelegentem był Fil! Mgr inż. Łukasz Malewski. który wygłosił wykład na temat „Budowa przyszłości”, gdzie przedstawił trendy w budownictwie, eksploatacji budynków, oraz informatyzacji obu procesów. Warto wspomnieć, że filister jest pracownikiem Politechniki Poznańskiej, mającym praktyczne spojrzenie na zaprezentowany temat.

Prezentujący przytoczył wiele statystyk dotyczących tego, jak zmienia się budownictwo w ciągu ostatnich lat. Zaostrzanie norm eksploatacyjnych budynków, powoduje szukanie i wprowadzanie coraz bardziej ekologicznych, oraz innowacyjnych rozwiązań inżynieryjnych. Zaprezentowane były uwagi dotyczące praktycznego zużycia ciepła przez nowoczesne budynki, które nieraz rozmijają się z planowanym zużyciem określonym przed zbudowaniem obiektu. Jako przykłady wziął nowo powstałe budynki Politechniki Poznańskiej m.in. Centrum Dydaktyczne Wydziału Technologii Chemicznej.

Filister dużo opowiedział również o swojej pracy i narzędziach informatycznych, które umożliwiają mu zdalne zarządzanie eksploatacją budynku. Wspomniał też o nadchodzących trendach dotyczących rozwiązań ułatwiających prace budowlane np. o wykorzystaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) przez inżynierów w trakcie wykonywania prac.
Padło również wiele pytań m.in. dotyczące obowiązków prelegenta oraz aspektów prawnych powiązanych z ówczesnym budownictwem.

Dzięki prezentacji Chrobracy od tego momentu będą wiedzieli jakie technologie kryją się w murach nowych budynków Politechniki Poznańskiej. Za praktyczne spojrzenie na temat i ciekawy wykład dziękujemy Filistrowi!

~ Fuks Rafał Staszak

Recent Posts

Leave a Comment

1 × trzy =

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.