Rocznica bitwy pod Samosierrą – 30 XI 2019

Andrzejki?

Nie! Dziś 211 rocznica wielkiej wiktorii polskiego oręża – Bitwy pod Samosierrą, 30 listopada 1808 r.

Historii tego starcia przypominać nikomu nie trzeba. Każdy Polak od dziecka kojarzy dźwięczną nazwę Samosierra z przepiękną zwycięską szarżą polskich szwoleżerów Legii Nadwiślańskiej.

Nie każdy jednak wie, że to właśnie wówczas ukuło się powiedzenie „pijany jak Polak”, lecz bynajmniej nie miało ono takiego znaczenia, jakie mu się obecnie przypisuje.

Mimo bitności żołnierza, francuskie próby zdobycia wąwozu pozostały nieudane. Hiszpańska artyleria broniła się wspaniale, zasypując nacierających gradem pocisków. Poirytowany Cesarz Francuzów zalecił wziąć wąwóz szarżą polskim szwoleżerom. Na uwagę swojego generała, że natarcie kawalerii w takich warunkach skazane jest na niepowodzenia miał odpowiedzieć „laissez faire aux Polonais!” (fr. „zostawcie to Polakom!”).

Zdarzyło się jednak, że Polacy używali akurat przerwy, korzystając z pięknej hiszpańskiej pogody i wyśmienitych produktów iberyjskiego winiarstwa. Rozkaz nadszedł niespodziewanie.

Jednak Polacy nie zwlekali, dosiadłszy koni natychmiast ruszyli do boju. W ciągu kilku minut zdobyli pierwszą baterię nieprzyjaciela. W dwie minuty później padła bateria druga, a po chwili trzecia i czwarta. Szyk został złamany, nieprzyjaciel pobity, wąwóz wzięty. W kilkanaście minut bitwa była wygrana.

Zachwycony Cesarz odwiedził wiernych żołnierzy odpoczywających po bitwie w obozie. Zastał Polaków świętujących tym samym winem, które zostawili przed starciem. Zorientowawszy się, że szwoleżerowie szarżowali „pod wpływem” miał rzec do swoich żołnierzy: „Jeśli chcecie pić, pijcie jak Polacy” tj. tak, aby w razie potrzeby móc sprostać zadaniu.

111 lat później Maria Konopnicka napisała pieśń opiewającą bohaterów bitwy. Polecamy dziś jej wysłuchać i wspomnieć nie tylko poległych w Hiszpanii, ale wszystkich, którzy życie stracili w walce o wolną Polskę.

https://www.youtube.com/watch?v=2UxqOWbzs4M&fbclid=IwAR0GkpoQ-5RufEixsGe1GqqKlBDLSOfjwSZmRDePcQK92vpYH63J2DuAa_I

Recent Posts

Leave a Comment

piętnaście − 6 =

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.