Rocznica powstania Korporacji Akademickiej Chrobria – 28 III 2020

Dokładnie 99 lat temu – 28 marca 1921 roku, jedenastu studentów Uniwersytetu Poznańskiego założyło Korporację Akademicką Chrobria.
Grupa założycieli w znakomitej większości składała się z zdemobilizowanych oficerów – weteranów I Wojny Światowej i uczestników Powstania Wielkopolskiego oraz wojny polsko-bolszewickiej. Jeszcze przed rozpoczęciem studiów i przed nastaniem niepodległej Polski wielu przyszłych Chrobraków działało na rzecz zachowania polskiej świadomości narodowej, między innymi aktywnie angażując się w działalność tajnych Towarzystw Tomasza Zana. Część z założycieli uczęszczała na początku XX wieku do gnieźnieńskiego gimnazjum, którego patronem był Bolesław Chrobry, stąd koncepcja, by Korporację nazwą na stałe powiązać z wojowniczym i zwycięskim pierwszym królem Polski.

W związku z niekorzystnymi warunkami epidemiologicznymi, w tym roku nie świętujemy tej rocznicy uroczystym Komerszem jednak skąpani w blasku chwały minionych pokoleń, cierpliwie wypatrujemy brzasku stulecia, które już za rok!

Korporacja Akademicka Chrobria – Vivat! Crescat! Floreat! In aeternum!

Recent Posts

Leave a Comment

trzy × cztery =

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.