Prelekcje com! com! Golca, Galubińskiego i Glapy – 29 IV, 13 V, 25 V 2020

☼ Chciałoby się rzec; „To był maj, pachniała Saska Kępa szalonym, zielonym bzem”. Utrudnionym jednak jest, z oczywistych względów, obcowanie z naturą. Zamiast tego muszą wystarczyć nam łącze internetowe, w tym przypadku działające jako erzac socjalizowania się w realu.

☼ 29 kwietnia jeden z naszych rycerzy – Com! Tomasz Golec – opowiedział o swoich doświadczeniach i wnioskach z wyprawy po Indiach. Wspomniał m. in. o ciekawych zwyczajach kulinarnych, zaznajomił nas z różnymi aspektami wygody zakwaterowanie oraz dogłębnie omówił temat przemieszczania się. Com! Golec słusznie zauważył, że w tym południowoazjatyckim kraju nie warto, ze względu na wygodę i bezpieczeństwo, chodzić pieszo, gdyż przyjemnym rodzajem transportu jest riksza (na dłuższej trasie bany). Zaprezentował również bogaty zbiór zdjęć, na których uwiecznił nie tylko piękne krajobrazy i niezwykłą architekturę, ale także zwykłe, szare życie; znoje dnia codziennego.

☼ 13 maja porcję profesjonalnie zaprezentowanej wiedzy dostarczył nam zasłużony Rycerz, com! Krzysztof Galubiński. Wygłosił on referat zatytułowany „Sędzia pod jabłoniami i Polska przemienionych kołodziejów”, w którym zawarł kilka szczegółowych uwag o nauczaniu społecznym św. Jana Pawła II Wielkiego. Com! Krzysztof Galubiński nawiązywał nie tylko do słów Jana Pawła II, ale także do dzieł Miłosza i Norwida. Skupił się jednak przede wszystkim na papieskim nauczaniu społecznym, odwołując się do licznie napisanych przez naszego wielkiego rodaka encyklik.

☼ 20 maja kolej przyszła na com! Mateusza Glapę, który zajął się tematem „Mechanizmów prawnych ochrony dzieł sztuki”. Nie tylko zaznajomił on nas z definicjami legalnymi oraz normami prawnymi – Rycerz przywołał także rozmaite przykłady dzieł światowego malarstwa, omawiając szczegółowo motywy oraz znaczenia poszczególnych elementów. Comiliton nie ograniczał się jeno do warstwy wizualnej i zaprezentował mnogie teorie odnoszące się do substancji artystycznej.

☼ Można powiedzieć, że kolejny tydzień i znowu to samo. Cieszmy się jednak, że mamy możliwość wspólnego spędzania czasu chociaż w tak ograniczony sposób. Pozostając w bezpiecznym zaciszu nie rezygnujemy z integrowania się. Wspólnie zdołamy przezwyciężyć wszystkie trudy, jakie stawia przed nami los, gdyż walczymy „z świata każdym tworem, co nam zgubę pragnie nieść”!

☼ Korporacja Akademicka Chrobria — Vivat! Crescat! Floreat! In aeternum!

Recent Posts

Leave a Comment

czternaście − pięć =

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.