Rocznica bitwy Bolesława Chrobrego — 1 IX 2020

▼ 1 września doszło do bohaterskiego odparcia napadu na Polskę. Wojska mające zagwarantować istnienie i przetrwanie polskiej państwowości w chwalebnej walce stawiły czoła germańskim najeźdźcom. Polskie oddziały rozgromiły armię Rzeszy, zadając jednocześnie śmiertelny cios jej głównodowodzącemu. Niemiec został pobity przez Polaka.

▼ 1 września 1015 roku. Kolejny etap wojny polsko-niemieckiej. Kraina położona między dzisiejszym Krosnem Odrzańskim a Budziszynem. Z jednej strony siły Henryka II, od roku Świętego Cesarza Rzymskiego, którym przewodził margrabia Marchii Wschodniej Gero II. Z drugiej strony wojsko księcia Bolesława, przyszłego króla Bolesława I Chrobrego. Walka, która w znacznym stopniu rozstrzygnęła kwestię zwierzchności nad terenami Milska i Łużyc. Walka w której polska armia odnosi kompletne zwycięstwo.

▼ Trzy lata później, w 1018 roku, doszło do ostatecznego zakończenia konfliktu. Już nie w lenno, ale na własność przypadły Chrobremu ziemie milska i łużycka. Książę zyskał także wsparcie militarne ze strony niemieckich sąsiadów przy realizacji wyprawy na Kijów. Ostatecznie cesarska interwencja nie przyniosła rezultatu, krusząc się pod potężnymi argumentami wybitnego polskiego władcy Bolesława Chrobrego.

▼ Sukcesy pierwszego króla Polski, jednego z najwybitniejszych monarchów, zbudowały fundamenty polskiej potęgi, która przez setki lat dominowała w Europie Środkowo-Wschodniej. Dlatego, zwłaszcza dzisiaj, powinniśmy z dumą wspomnieć tego wielkiego Polaka i pokontemplować chwilę nad narodową potęgą, która drzemie nie tylko w sile, lecz także w ludziach.

▼ Res Publica Poloniae — Vivat! Crescat! Floreat! In aeternum!

Recent Posts

Leave a Comment

dziewiętnaście − piętnaście =

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.