Kabaret Tey – 17 IX 2020

↑ 17 września 1939 roku to dzień szczególnie dla Polaków bolesny. Dzień, w którym nadzieje na odparcie niemieckiego najeźdźcy ostatecznie upadły, gdyż niemożliwym była obrona państwa atakowanego z niemal każdej strony. Dlatego, na pamiątkę tych wydarzeń i poniesionych ofiar, nie można nigdy dopuścić do wymazania z kart historii przełomowych dla polskiej historii momentów.

↑ Czy w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej dozwolone było wspominanie w centrum Poznania rocznicy 17 września? Oczywiście, że tak! I to wszystko dzięki najsłynniejszemu poznańskiemu zespołowi satyrycznemu, czyli kabaretowi Tey.

↑ Kabaret Tey, początkami sięga lat 60., jednak szerzej zadebiutował 17 września 1971 r. jako kwartet w osobach Zenona Laskowika, Michała Grudzińskiego, Krzysztofa Jaślara oraz Mariana Pogasza (odtwórcy roli Starego Marycha). Na przestrzeni lat do składu dołączały takie osoby Janusz Rewiński, Aleksander Gołębiowski, Rudi Schuberth, Zbigniew Górny czy wreszcie Bohdan Smoleń, tworzący z Zenonem Laskowikiem kultowy duet. Można powiedzieć, że większość artystów z wyboru związała się z Poznaniem, gdyż w stolicy wielkopolski z wymienionych osób urodził się tylko dyrygent i kompozytor Zbigniew Górny.

↑ Oficjalna data zainaugurowania działalności kabaretu nie została albo nie chciała zostać dostrzeżona przez ówczesnych cenzorów. Z biegiem czasu wykształcił się zwyczaj zapalania pod oknami kamienicy na ul. Woźnej 44 świeczek, oficjalnie — na pamiątkę rozpoczęcia działalności kabaretu, w rzeczywistości by upamiętnić ofiary zradzieckiej agresji z 17 września.

Recent Posts

Leave a Comment

dwa × 1 =

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.