Okrąglak – 29 I 2021

? Modernizm, jako termin odwołujący się do stylu architektonicznego, jest całkiem świeżym zjawiskiem – pomimo tego, że liczy sobie już ponad sto lat. W pierwszych dekadach XX w. okazał się być rewolucją w zakresie architektury – zakładał odejście od tradycyjnych form i stylizacji. Konceptem leżącym u podstaw modernizmu były założenia „forma występuje po funkcji”, „mniej znaczy więcej” i „ornament to zbrodnia.

? Jednym z najwybitniejszych przedstawicieli architektów tworzących w tym nurcie był francuski konstruktor Le Corbusier, nazywany „papieżem modernizmu”. Zaprojektował takie ikoniczne dzieła jak willę „Savoye” oraz „Unité d’habitation” („Jednostka mieszkaniowa”). To właśnie on sformułował pięć zasad nowoczesnej architektury (konstrukcja słupowa, wolny plan, poziome okna, wolna elewacja, płaskie dachy i tarasy nad dachach), będących wyznacznikiem stylu.

? Dlaczego jednak piszemy o modernizmie? Okazuje się bowiem, że to właśnie dzisiaj przypada rocznica otwarcia „Okrąglaka”. 29 stycznia 1955 r. oddano do użytku niezwykle nowoczesny jak na tamte czasy dom towarowy mieszczący się w centrum Poznania. Ten budynek przybrał kształt walca, na który składa się dziewięć kondygnacji, i zbudowany jest częściowo z prefabrykatów. Po remoncie i przywróceniu oryginalnej elewacji prezentuje się przynajmniej równie dobrze jak w latach 50.!

? „Okrąglak” to jedna z pereł poznańskiego modernizmu, zaraz obok m. im. wieżowców Alfa przy Św. Marcinie oraz Hotelu Merkury obok Ronda Kaponiera. Podczas wizyty w Poznaniu, oprócz zabytkowych zabudowań Starego Rynku i okolic, warto także zwrócić uwagę na nowsze obiekty, które mogą być co najmniej tak samo ciekawe jak starsze budowle!
?? Posnania urbs — Vivat! Crescat! Floreat! In aeternum!

Recent Posts

Leave a Comment

szesnaście + szesnaście =

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.