„Sportowiec mimo woli” – 31 V 2021

♠ Już podczas okupacji, bo 31 maja 1940 r., w kinoteatrach miał premierę nakręcony rok wcześniej film „Sportowiec mimo woli”. Był to ostatni duży film wyprodukowany przed zajęciem Polski przez sąsiednie kraje.

♠ „Sportowiec mimo woli” prezentuje historię klasycznego trójkąta miłosnego i zamiany ról. Czołowi bohaterowie to fryzjer Czwartek (którego gra Adolf Dymsza) i hokeista Piątek (czyli Aleksander Żabczyński). W rolę głównej żeńskiej postaci Lili Madeckiej wciela się Ina Benita. Akcja filmu toczy się natomiast w malowniczym krajobrazie polskich gór, konkretnie w okolicach tatrzańskiego Kasprowego Wierchu.

♠ Oprócz wymienionych wcześniej jednych z najbardziej znanych amantów polskiego kina międzywojennego (Adolfa Dymszy i Aleksandra Żabczyńskiego) oraz znakomitej Iny Benity, w produkcji pojawiają się takie ówczesne sławy jak Józef Orwid („Paweł i Gaweł”, „Piętro wyżej”) i Ludwik Sempoliński („Jaśnie pan szofer”, „Paweł i Gaweł”, „Irena do domu!”).

♠ Z tego filmu pochodzi jeden z najbardziej znanych szlagierów – sławiący aktywność fizyczną utwór „Na cześć młodości”, napisany przez znanego pisarza Ludwika Starskiego, skomponowany dzięki umiejętnościom Henryka Warsa.

♠ Kinematografia okresu międzywojennego, chociaż w uproszczony i ugrzeczniony sposób, w ciekawy sposób pokazuje sposób życia klasy wyższej przedwojennego społeczeństwa. Warto chociaż co jakiś czas zapoznać się z wybranym filmem sprzed kilkudziesięciu lat, by zobaczyć, jak mogło wyglądać życie naszych przodków.

Recent Posts

Leave a Comment

11 + siedem =

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.