Fidułka Chocimska – 9 X 2021

♦ Koniec minionego piątku i cały zapiątek poświęciliśmy obchodom czterechsetnej rocznicy słynnej na cały świat Wiktorii Chocimskiej.
♦ W wigilię rocznicy fil! Adam Mielcarski opowiedział nam w najdrobniejszych szczegółach o przyczynach wojny chocimskiej z lat 1620-1621 oraz o przebiegu samej bitwy. Następnie zapoznaliśmy się z pieśniami z epoki, w tym z przetłumaczonymi przez fil! Mielcarskiego z języka ukraińskiego pieśniami kozackimi.
♦ Dzień rocznicy podpisania pokoju, po wielu atrakcjach zakończyliśmy fidułką chocimską, która była jednocześnie fidułką inaugurującą rok akademicki 2021/2022. W jej trakcie obficie czerpaliśmy z mądrości i zwyczajów naszych zwycięskich przodków a także z dumą nawiązywaliśmy do wzorców z czasów odległych a pięknych pysznie się przy tym wszystkim bawiąc.
♦ Dzień 10 października Papież Grzegorz XV ustanowił Świętem Dziękczynienia za Zwycięstwo Chocimskie, dlatego w niedzielę uczestniczyliśmy w mszy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego odprawionej w Kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana.
♦ Dziękujemy za wspólne świętowanie Korporacja Akademicka Baltia Korporacja Akademicka Hermesia.
     
Recent Posts

Leave a Comment

1 + 11 =

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.