Kwatery naukowe prof. Michała Urbańczyka, dr. Piotra Alexandrowicza i com! Remigiusza Gila

Drogim naszym sympatykom i pozostałym osobom z niecierpliwością wyczekującym na kolejne sprawozdanie z bieżącej działalności K! Chrobria, na trzy dni przed 101 rocznicą założenia naszej Korporacji i nieco ponad 24 godziny przed rozpoczęciem oficjalnych obchodów, przedstawiamy krótkie opisanie niektórych zdarzeń minionych tygodni.
16 lutego com! Remigiusz Gil przedstawił tajniki skutecznego inwestowania w ramach prelekcji pt. „Byki i niedźwiedzie – jak nie dać się zjeść? 10 reguł inwestowania.” Doświadczenie inwestora znać było po swobodzie i uporządkowaniu z jakim nasz eks-skarbnik poruszał się w temacie niełatwym a dla niektórych nawet niebezpiecznym. Zgromadzeni dowiedzieli się między innymi o niespodziewanych korzyściach płynących ze stosowania tzw. diety niskoinformacyjnej oraz zdobyli przekonanie, że wtłaczana niektórym z nas przez rodzicieli mądrość: “Ty nie jesteś wszyscy” w operacjach na rynkach finansowych może być jedną z najważniejszych.
2 marca mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu prof. UAM dr. hab. Michała Urbańczyka pt. „Językowe no-go zones – polityczna poprawność w sferze prawnej”. Pan Profesor przybliżył istotę wolności słowa, ewentualne możliwości jurysprudencyjne ograniczeń swobody wypowiedzi, a także zestawił amerykańskie, polskie i ogólne europejskie porządki prawne wraz z ich podejściami do regulowania swobody wypowiedzi. Zgromadzeni słuchacze zasypali prelegenta pytaniami wzbudzając interesującą dyskusję w poruszonym
temacie.
Dwa tygodnie później równie ciekawą prelekcję wygłosił dr Piotr Alexandrowicz pt. „Pacta sunt servanda: o zapomnianym wpływie prawa kanonicznego na zachodnią tradycję prawną”. Poznaliśmy dzięki niej ewolucję kształtowania umów w prawie cywilnym, twórczość poszczególnych kanonistów oraz wpływ dorobku średniowiecznej doktryny prawa kanonicznego na rozwój współczesnego prawa cywilnego kontynentalnego i anglosaskiego.
Wszystkim prelegentom serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że w przyszłości choć raz jeszcze dane nam będzie ich wysłuchać.
Recent Posts

Leave a Comment

trzynaście − 10 =

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.