Kwatery naukowe 28 II i 9 III 2023

We wtorek 28 II zgromadzeni na kwaterze barwiarze, fuksy i goście mieli okazję wysłuchać prelekcji Pana Łukasza Sakowskiego, dziennikarza naukowego prowadzącego blog totylkoteoria.pl, na temat „Dlaczego w Unii Europejskiej rodzi się coraz mniej dzieci i jakie są oraz będą tego konsekwencje?”.

Prelegent przedstawił rozwój demografii w Europie i na świecie przez ostatnie stulecia, prognozy wzrostu ludności do końca bieżącego wieku oraz problemy z jakimi obecnie mierzy się Unia Europejska, a w szczególności Polska, w kwestii zastępowalności pokoleń. Podjął się także wskazania przyczyn leżących w obecnym kryzysie demograficznym, w tym kwestii mieszkalnictwa i trendów kulturowych, które hamują zakładanie w naszym kraju rodzin wielodzietnych. W sekcji pytań zaś zgromadzeni słuchacze wraz z prowadzącym rozważali rozwiązania służące odwróceniu postępującej zapaści demograficznej.

 

Z kolei w miniony czwartek zgromadzeni na kwaterze barwiarze, fuksy i goście mieli okazję wysłuchać wykładu Pana prof. UAM dr hab. Piotra Przybysza, nauczyciela akademickiego w Zakładzie Epistemologii i Kognitywistyki Instytutu Filozofii UAM, zatytułowanego „Umysł w środowisku sztucznej inteligencji: wyzwania, szanse, zagrożenia?”

Prelegent zobrazował słuchaczom rozwój sztucznej inteligencji w przekroju przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości, wytłumaczył czym takim dokładnie jest SI i jakie istnieją scenariusze jej dalszej transformacji oraz przybliżył problematykę rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej. W dalszej części Pan Profesor wyraził swoje zaniepokojenie teorią ogólnej sztucznej inteligencji, przeanalizował wpływ obecnej i przyszłej SI na rynek pracy, a także zaprezentował koncepcje oddziaływania nowoczesnych technologii na umysł człowieka. Prelegent po krótce pochylił się również nad tematyką czy rewolucja technologiczna oznacza kres epoki kapitalizmu, liberalizmu i demokracji. Nie zabrakło oczywiście uzupełnienia przedstawianego materiału o liczne rozważania natury filozoficznej. Na koniec wykładu naturalnie nastąpiła długa sekcja pytań, podczas której wiele ze gromadzonych osób wyraziło swoje zdanie, obawy, nadzieje i rozwiało powstałe wątpliwości.

Serdecznie dziękujemy Panu Profesorowi za barwny wykład, poruszający tematykę jakże istotną dla dalszych losów cywilizacji światowej.

 

Recent Posts

Leave a Comment

15 − 8 =

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.