Chrobracki marzec

Wdrożywszy się już całkowicie w nowy semestr akademicki, ostatni tydzień działalności K! Chrobria stał pod znakiem edukacji historyczno-turystycznej.

W środę 15 marca mieliśmy okazję gościć na kwaterze naukowej Pana Profesorowa Macieja Franca, historyka wojskowości i nauczyciela akademickiego na Wydziale Historii UAM, który wygłosił wykład pt. „Na wschód czy na Zachód? Kozaczyzna Ukrainna w XVII wieku”. Prelegent wciągająco przedstawił zgromadzonym barwiarzom, gościom i fuksom historię kształtowania się kozaczyny od XVI w. oraz jej relacje z Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Pan Profesor jasno wyłożył przyczyny, przebieg i skutki Powstania Chmielnickiego 1648 r., a także dalszą podzieloną wewnętrznie politykę Kozaków balansowania pomiędzy Rzeczpospolitą a Moskwą. Poruszona została także kwestia kształtowania się świadomości narodowej Ukraińców w okresie XIX-XX wieku. Prelegent na koniec pochylił się również nad wpływem obecnie toczącego się konfliktu jako być może decydującego czynnika nakierowania polityki Ukrainy „na Zachód”. Po wykładzie nastąpiła sekcja pytań, w której wspólnie dyskutowano nad wpływem burzliwej historii regionu na przyszłość relacji polsko-ukraińskich.

W miniony zapiątek z kolei odbyła się chrobracka wycieczka krajoznawcza do Łodzi, podczas której mieliśmy okazję poznać bliżej polski Manchester. Podczas wyjazdu zwiedziliśmy Księżny Młyn, Bazylikę archikatedralną św. Stanisława Kostki, Centralne Muzeum Włókiennictwa oraz ulicę Piotrkowską wraz z pobocznymi okolicami. Dziękujemy ponadto serdecznie Bractwo Studenckie Giedyminia w Łodzi za wieczorne ugoszczenie na kwaterze.

 

Recent Posts

Leave a Comment

siedem + 15 =

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.