Kwatery naukowe 13 i 20 XII 2023

♠ W ubiegającym powoli miesiącu mieliśmy przyjemność wysłuchać niezwykle interesujących wykładów w murach kwatery K! Chrobrii.
♠ 13.12.2023 A.D. odbyła się prelekcja pt. „Eugeniusz Romer: Ojciec Polskiej Geopolityki”, którą wygłosił potomek tytułowego bohatera Pan Eugeniusz Romer (młodszy). Zgromadzonym barwiarzom, fuksom i gościom została przybliżona sylwetka wybitnego polskiego geografa, uwzględniając najmłodsze lata, studia akademickie oraz wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Ponadto Prelegent przedstawił dokonania naukowe Eugeniusza Romera i jego rolę w rozwoju współczesnej kartografii, w szczególności w sporządzaniu map fizycznych. Finalnie została przybliżona geopolityczna twórczość prof. Romera, jego główne koncepcje co pożądanej polityki strategicznej Rzeczypospolitej oraz wpływ tychże idei na obecne założenia w dziedzinie geopolityki.
♠ Z kolei 20.12.2023 A.D. miała miejsce kwatera naukowa dra Bartosza Naskręckiego, matematyka i adiunkta na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM, pt. „Osobliwość Technologiczna: punkt przełomowy historii czy zapowiedź cyfrowej apokalipsy?”. Podczas prelekcji słuchacze mogli dowiedzieć się, w jaki sposób działają współczesne modele SI, w szczególności coraz bardziej popularne na rynku „chatboty”. Następnie uczestnicy kwatery wspólnie z naszym gościem podjęli dyskusję na temat tego, w jaki sposób rozumieć, czym jest inteligencja, jak algorytmy wykorzystywane przez sztuczną inteligencję różnią się od pracy ludzkiego mózgu, a także czy współczesnym modelom SI można nadać przymiot „inteligentnych”. Nie zabrakło także rozważań na temat wpływu sztucznej inteligencji na społeczeństwo w, bądź co bądź, niedalekiej przyszłości.
♠ Serdecznie dziękujemy obu prelegentom za ciekawe wykłady i zapraszamy na przyszłe kwatery naukowe w nowym roku kalendarzowym!
Recent Posts

Leave a Comment

17 − 16 =

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.