Kwatera naukowa 24 IV 2024

♦ W środę 24 kwietnia br. zgromadzeni na kwaterze K! Chrobrii barwiarze, fuksy oraz goście mogli wysłuchać wystąpienia Pana mgr. Dawida Szulca, doktoranta w Zakładzie Badań nad Ustrojem Państwa WPiA UAM, pt. „Prawo osmańskie doby tanzimatu”.
♦ Prelegent przedstawił pokrótce historię Imperium Osmańskiego ze szczególnym uwzględnieniem prawodawstwa, począwszy od kanonów Sulejmana I po ustawodawstwo początku XIX w. W głównej części wykładu słuchacze dowiedzieli się o okresie przełomowych zmian w prawie osmańskim zapoczątkowanych przez politykę Mahmuda II i Abdülmecida I, a zwieńczonych Konstytucją 1876 roku za panowania sułtana Abdülhamida II, który to w tureckiej historiografii określa się mianem tanzimatu. Finalnie w tradycyjnej sekcji pytań prelegent wraz ze zgromadzonymi podjął się m.in. oceny wpływu przedmiotowego okresu na późniejszą historię państwa tureckiego.
♦ Serdecznie dziękujemy Panu mgr. Szulcowi za niezwykle ciekawy wykład oraz zapraszamy na kolejne kwatery naukowe K! Chrobrii!
Recent Posts

Leave a Comment

dwadzieścia + sześć =

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.