Kwatery naukowe 15 i 22 V

♣ Nie zwalniamy tempa w cyklu kwater naukowych K! Chrobrii!
♣ Dnia 15 maja br. gościliśmy w naszych murach Pana prof. UAM dr. hab. Przemysława Osiewicza, politologa i nauczyciela akademickiego na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, który wygłosił wykład pt. „Czy polityka zagraniczna Iranu stanowi zagrożenie dla regionu Bliskiego Wschodu?”.
♣ Zgromadzeni słuchacze w trakcie prelekcji mogli dowiedzieć się o kluczowym geopolitycznym położeniu Islamskiej Republiki Iranu, jej kwestiach demograficznych i specyficznym ustroju. Pan Profesor przybliżył także m.in. zagadnienia perskiej ekonomii i postrewolucyjnej polityce zagranicznej.
♣ Z kolei w zeszłą środę 22 maja br. Pan mgr Kamil Gaweł, doktorant prawa konstytucyjnego USA na Wydziale Prawa i Administracji UAM pod promotorstwem prof. UAM dr. hab. Michała Urbańczyka i wykładowca Uniwersytetu WSB Merito, przedstawił prelekcję pt. „Dlaczego Amerykanie tak oryginalnie wybierają prezydenta? Kilka słów o genezie Kolegium Elektorów”.
♣ Barwiarze, giermkowie i goście zostali dogłębnie wprowadzeni w historię powstania instytucji Kolegium Elektorów, pojawiające się w dyskursie publicznym kontrowersje obowiązującego w USA systemu wyborczego oraz sylwetki ojców założycieli Stanów Zjednoczonych Ameryki i ich spojrzenie na sprawę wyboru głowy państwa. Ponadto, Prelegent przytoczył jego zdaniem pięć głównych powodów wprowadzenia systemu elektorskiego, które obejmują m.in. relacji ojców założycieli do kwestii stosunków społecznych, natury ludzkiej czy spraw ideowych.
♣ Serdecznie dziękujemy prelegentom za ciekawe wykłady i zapraszamy na nadciągające, ostatnie kwatery naukowe w K! Chrobrii w bieżącym roku akademickim!
Recent Posts

Leave a Comment

osiem + 10 =

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.