Kwatery naukowe 29 V i 12 VI

♠ Zakończyliśmy cykl kwater naukowych w obecnym roku akademickim.
♠ 29 maja br., mieliśmy okazję wysłuchać prelekcji dra Karola Kościelniaka z Wydziału Historii UAM pt. „Militarna rywalizacja o Poznań od XII do XVIII wieku”.
♠ Prelegent przedstawił uczestnikom historię walk, jakie odbywały się̨ o dominację nad grodem nad Wartą, ze szczególnym uwzględnieniem odbytych oblężeń miasta i ich przebiegu. Pan Doktor omówił przy tym aspekty geopolityczne, które decydowały o „atrakcyjności” miasta Poznania dla historycznych potentatów. Szczególnie ciekawym i nowatorskim wątkiem było ukazanie przez prelegenta nieznanych szerzej dotąd i niespopularyzowanych w historiografii bitew, jakie odegrały się w okolicach Poznania w okresie ostatnich 1000 lat, a które Pan Doktor szerzej opisał w swojej nowej książce „Pola bitew w Poznaniu i okolicach Przewodnik historyczno-turystyczny”, której zadedykowany egzemplarz otrzymaliśmy po wykładzie.
♠ Z kolei 12 czerwca br. w murach kwatery K! Chrobrii wykład wygłosił mgr Marek Popielarski, doktorant na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, pt. „Zatrzymać immanentyzację eschatonu. Filozofia polityczna Erica Voegelina”.
♠ Zgromadzeni słuchacze mogli dowiedzieć się o bogatym życiorysie austriackiego filozofa, ewolucji jego poglądów politycznych od komunizmu przez socjademokrację do chrześcijańskiej demokracji oraz jego działalność naukową. Prelegent przybliżył także filozofią historii Voegelina, skupiającą się wokół relacji człowieka z porządkiem kosmologicznym i społeczeństwem. Finalnie wyłożona została filozofia polityczna filozofa silnie bazująca na fundamencie antropologii, metodologii i historiozofii.
♠ Bardzo dziękujemy prelegentom za niezwykle interesujące wystąpienia oraz wszystkim słuchaczom cyklu kwater naukowych K! Chrobrii w ubiegającym roku akademickim!
Recent Posts

Leave a Comment

2 + dwanaście =

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.