Kwatery naukowe 7 i 14 czerwca

W środę 7 czerwca br. na kwaterze K! Chrobria odbył się wykład dr. Dawida Rogacza, filozofa i adiunkta w Zakładzie Historii Filozofii UAM, pt. „Filozofia Mao Zedonga”.

Pan Doktor przedstawił sylwetkę byłego przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej od wczesnych lat młodości do jego działalności rewolucyjnej i politycznej. Zgromadzeni słuchacze zapoznali się z najważniejszymi założeniami stworzonej przez dyktatora filozofii maoizmu w zakresie jego ontologii, epistemologii, historiozofii etc. Prelegent przedstawił ponadto rozwój idei maoizmu po odejściu Mao Zedonga z życia publicznego w Chinach oraz współczesny jego wpływ na chińską oraz zachodnią filozofię i politykę.

Z kolei 14 czerwca w murach (nomen omen) kwatery K! Chrobrią z prelekcją pt. „Fortyfikacje poznańskie” wystąpił prof. UAM dr hab. Zbigniew Pilarczyk – historyk specjalizujący się w dziedzinie historii wojskowości, a także wybitny znawca historii obronności i fortyfikacji na ziemiach polskich.

Prelegent szczegółowo omówił historię obronności terenów współczesnego Poznania, począwszy od przedstawienia wczesnopiastowskiej zabudowy grodowej, przez zaznajomienie publiczności z murami, basztami i pozostałą zabudową średniowiecznego grodu Przemysława, aż po zreferowanie nowożytnej Twierdzy Poznań – największego zbioru fortyfikacji XIX wieku w Europie.

Obu prelegentom składamy serdeczne podziękowania za przeprowadzoną kwaterę naukową i wyrażamy nadzieję na możliwe ponowne spotkanie w przyszłości!

Powyższe kwatery była jednocześnie ostatnimi takimi wydarzeniami przed końcem trwającego roku akademickiego. Już teraz z niecierpliwością oczekujemy na pełne wznowienie naszej działalności w październiku. Okres wakacyjny nie oznacza jednak brak jakiejkolwiek aktywności Korporacji; jak zawsze bowiem nadchodzące miesiące obfitować będą w różne wydarzenia i inicjatywy, o których jak zawsze informować będziemy na niniejszym profilu!

 

Recent Posts

Leave a Comment

jeden × jeden =

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.