Honori et Amicitiae!

Korporacje akademickie są schronieniem dla każdego, komu bliskie są tradycyjne wartości.

Dlaczego warto być korporantem?

Korporacje są organizacjami związanymi ze środowiskiem akademickim. Ich zamysł opiera się na chęci budowania wspólnoty ludzi studiujących w określonym ośrodku akademickim, mających wspólny światopogląd, charakteryzujących się dodatkowo podobną wrażliwością.

5
mg_9961

Domena korporantów to: siła, zwinność i spryt.

Szermierka akademicka jest nieodłączną częścią tradycji ruchu korporacyjnego. Niegdyś, umiejętność posługiwania się rapierem stanowiła jeden z wymogów, który należało spełnić, aby stać się pełnoprawnym członkiem korporacji duelanckiej. Wszystkie fuksy, oprócz nauki tańca i śpiewu, musiały ukończyć szkolenie z zakresu fechtowania. Nie inaczej było w Chrobrii, która przed II Wojną Światową słynęła ze wspaniałych szermierzy.

Twój pradziadek wznosił toast z Mickiewiczem.

Rodowód korporacji akademickich sięga średniowiecza. Od początku funkcjonowania uniwersytetów, w oparciu o istniejącą świadomość wspólnoty terytorialnej, tworzyły się tzw. nacje (nationes), do których tradycji w pewnym stopniu nawiązywały liczne późniejsze związki akademickie, włącznie z formującymi się od XIX wieku korporacjami. Nationes były formalnymi zrzeszeniami studentów i profesorów danej narodowości. Członkowie jednej natio mieszkali i żywili się wspólnie, zapewne także wspólnie spędzali czas wolny.

grupa-chrobrakow-w-mieszkaniu
chrobracy-na-motorze

Nie słyszałeś o Chrobrii? To bardzo możliwe.

Przez ponad 50 lat nie mogliśmy działać jako organizacja. Od 2002r. jesteśmy pełnoprawnym stowarzyszeniem, historia przedwojenna jest równie ciekawa jak współczesna.

Nasza kwatera

Korporacja Akademicka Chrobria

Al. Marcinkowskiego 20 A

61-827 Poznań

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.