Referat rycerski: Między leseferyzmem a interwencjonizmem

W środowy wieczór 16 XII wobec Comiltonów, Fuxów oraz Gości Fuxmaior Tomasz Bobrowski wygłosił referat rycerski „Między leseferyzmem a interwencjonizmem”. Jak zauważył z zadowoleniem Com! Prezes, w progi naszej Kwatery za sprawą pierwszego z Giermków powróciła tematyka ekonomiczna.
W pierwszej części prezentacji została zarysowane szerokie tło historyczne – narodziny kapitalizmu u progu nowożytności. Fuxmaior w sposób przekrojowy omówił definicje leseferyzmu oraz interwencjonizmu, w umiejętny sposób łącząc naukową precyzję z przystępnością przekazu.
Na przykładach przedstawione zostały także rezultaty zderzenia z rzeczywistością obu wymienionych podejść do ekonomii narodowej.
Po wystąpieniu nastąpiła dyskusja – padło multum pytań dotyczących zarówno niuansów teorii, jak i prób przełożenia tejże na współczesne międzynarodowe stosunki gospodarcze. Fux nie cofnął się przed odpowiedzią nawet na najtrudniejsze pytanie – wszystko wyczerpująco wyjaśnił, nie pozwalając sobie zarazem na banalizację i symplifikację omawianych zagadnień. Następnie Konwent Czynny z radością przyjął referat Fuxamaiora. Tomasz Bobrowski poczynił tym samym niemały krok na drodze ku pełnoprawnemu członkostwu w Korporacji Akademickiej Chrobria.

Recent Posts
Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.