Kwatery naukowe 12 i 19 X 2023

W ubiegłą środę mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu prof. Krzysztofa Brzechczyna na temat „W poszukiwaniu tożsamości Europy Środkowej”.

Prelegent, rozpoczynając od omówienia specyficznej historii regionu od X do XXI wieku, wskazał różnice ekonomiczne, polityczne i systemowe, wyróżniające Europę Środkową od Europy Zachodniej i Wschodniej. Pan Profesor przybliżywszy niniejszy szeroki kontekst, przedstawił współczesne realia geopolityczne oraz wyzwania, które mogą stanowić podstawę w budowaniu tożsamości środkowoeuropejskiej.

Po wykładzie nastąpiła intensywna sekcja pytań, w której to słuchacze wraz z prelegentem dzielili się spostrzeżeniami dotyczącymi bieżących problemów naszego regionu.

Z kolei 19 października na kwaterze K! Chrobria miał miejsce wykład dra Andrzeja Ćwieka pt. „Czego moglibyśmy się nauczyć od starożytnych Egipcjan?”.

Prelegent w ciekawy oraz nietuzinkowy sposób omówił współczesne nawiązania do starożytnego Egiptu w kulturze i mediach, przybliżył słuchaczom historię państwa egipskiego poczynając od pierwszej dynastii a kończąc na Egipcie antycznym, wytłumaczył system wierzeń oraz przedstawił największe osiągnięcia cywilizacyjne państwa Nilu.

Po prelekcji nie zabrakło burzliwej sesji pytań dotyczących wierzeń oraz filozofii starożytnych, w szczególności dotyczących ich inspiracji oraz wpływów dla późniejszej kultury europejskiej oraz religii abrahamowych.

 

Recent Posts

Leave a Comment

18 − piętnaście =

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.