Rocznica powstania warszawskiego – 1 VIII 2020

↕ Powstanie warszawskie to przede wszystkim poświęcenie jednostek. Zwykłych ludzi, takich jak my, którym na sercu leżała wolność osobista oraz niepodległość ukochanego kraju. Ofiarnych żołnierzy zdolnych do walki bez względu na przeciwności, starających się wykonywać wszystkie rozkazy.

↕ Jedną z takich osób był August Agbola O’Brown, któremu przyszło osiedlić się w Polsce w pierwszych latach dwudziestolecia międzywojennego, zakładając też tutaj rodzinę. Podczas wojny obronnej naszego kraju chwycił za karabin i dzielnie starał się odpierać ataki przypuszczane na Warszawę. Jednak w 1939 r. jego walka o stolicę nie zakończyła się — August Agbola O’Brown wziął broń do rąk także pięć lat później, gdy przyszło mu uczestniczyć w powstaniu warszawskim i angażować się w działalność batalionu „Iwo”.

↕ August Agbola O’Brown szczęśliwie przeżył wojenną zawieruchę i na kolejne lata pozostał w Polsce, aż do czasu emigracji w latach 50. Bez cienia wątpliwości uznać należy, że ten Polak nigeryjskiego pochodzenia kraj nad Wisłą i Wartą obrał za swoją drugą ojczyznę, którą ofiarnie wspierał swoim poświęceniem. Kiedy za oceanem panowała segregacja rasowa, w naszym pięknym kraju każdy Polak bez względu na uwarunkowania biologiczne był tak samo wartościowym obywatelem, na równi z innymi walczącym o wolność.

Recent Posts

Leave a Comment

12 − 1 =

Napisz do nas!

Masz pytania? Chętnie odpowiemy.

Not readable? Change text.